PCD Celebrates Student Achievement at Annual Awards Assembly

At the close of each academic year, students in both middle and upper school are recognized for high achievement in all areas of school life – academic excellence, service to the community and inventiveness in the arts, among other areas.

On June 1, the following students were honored at the annual awards assembly:

ACADEMIC EXCELLENCE AWARD – Given to a member of the graduating class who has been a student at Providence Country Day for two years or more and maintained the highest academic average.
Peder Schaefer

ALEX POULOS MEMORIAL ATHLETIC AWARD – Presented to that underclass male student whose dedication, determination and concern for the team exemplify the spirit and commitment of Alex Poulos, and who thereby served an invaluable role in the success of the team's experience.
Martin Silverman

AWARD FOR EXCELLENCE IN ART HISTORY
Adam Yau

AWARD FOR EXCELLENCE IN BIOLOGY
Barry McCoy

AWARD FOR EXCELLENCE IN CHEMISTRY
Cygnus Zhang

AWARD FOR EXCELLENCE IN DIGITAL ART
Sammy Mogawer

AWARD FOR EXCELLENCE IN HISTORY
Sara Remmler
Peder Schaefer

AWARD FOR EXCELLENCE IN INSTRUMENTAL MUSIC
Calli Vocke
Zach Jawharjian

AWARD FOR EXCELLENCE IN LATIN
Grace Daily

AWARD FOR EXCELLENCE IN MATHEMATICS
Jeremy Lutz

AWARD FOR EXCELLENCE IN PHOTOGRAPHY
Loretta Querceto

AWARD FOR EXCELLENCE IN PHYSICS
Peder Schaefer

AWARD FOR EXCELLENCE IN SPANISH
Sara Remmler

AWARD FOR EXCELLENCE IN TECHNICAL THEATER
Gabe Williams

AWARD FOR EXCELLENCE IN VOCAL MUSIC
Ariana Byrnes

BROWN UNIVERSITY BOOK AWARD – Given to the top junior who combines a high degree of ability in the field of English (both written and spoken).
Natasha Bansal
Stephanie DaCruz

CHARLES S. GWYNNE AWARD – Presented to the senior athlete whose exemplary dedication and participation in PCD's sports program has elevated the level of play and strengthened the program.
Sara Remmler
Micah Kanter

CHARLOTTE T. STRATTON THEATER AWARD – Presented to a student who has demonstrated unusual excellence in theater.
Grace Daily
Ariana Byrnes

CLASS OF 1929 GOLD MEDAL FOR EXCELLENCE – For excellence in scholarship, participation in athletics, participation in other extracurricular activities, leadership in and influence upon the school, and faithfulness of effort.
Sara Remmler

DARTMOUTH ALUMNI ASSOCIATION OF RHODE ISLAND BOOK AWARD – Given to "that junior who ranks in the top ten percent of his/her class and who best combines the qualities of scholarship, leadership and achievement."
Henry Schaefer

FACULTY CITATIONS – "For strength of character and kindness."
Benjamin Shamgochian

FACULTY CITATIONS – "In recognition of her exceptional efforts to share with the rest of the community aspects of her cultural heritage."
Yu Zhang

FACULTY CITATIONS – "For his impressive intellectual curiosity and growth."
Gabe Williams

FACULTY CITATIONS – "For his consistent embodiment of school spirit."
Graham Bennett

FACULTY CITATIONS – "For her positive impact on community."
Maggie Rock

GERALD B. WOODRUFF PROGRESS AWARD – Given to that student in the graduating class who in his/her years at PCD has displayed the greatest personal growth as an individual and a member of our community.
Anthony Chamoun

HARVARD CLUB OF RHODE ISLAND BOOK AWARD – Given to the outstanding student in the junior class who "displays excellence in scholarship and high character, combined with achievement in other fields."
Natasha Bansal

HEAD OF SCHOOL CITATIONS – For leadership.
Micah Kanter

HEAD OF SCHOOL CITATIONS – For ideas into action.
Peder Schaefer

HEAD OF SCHOOL CITATIONS – For persistence.
Christine Rizzotti

HEAD OF SCHOOL CITATIONS – For using his voice.
Gabe Williams

HEAD OF SCHOOL CITATIONS – for vision for the written word.
Greg Schneider

HEAD OF SCHOOL CITATIONS – For kindness.
A.J. Maio

J. RODERICK EATON SPORTSMANSHIP AWARD – Presented to a senior athlete whose sense of fair play, teamwork and dedication to sports is in keeping with the high standards of sportsmanship established by Coach Rod Eaton, PCD Lacrosse Coach 1967-1998.
Jenna Hughes
Michael Evora

JUDITH A. SPEYER ART AWARD – For excellence in art in honor of Ms. Speyer, whose teaching and passion for the arts inspired students for 31 years.
Ariana Byrnes
AJ Maio

KENNETH R. GRABOYS COMMUNITY SERVICE PRIZE – Awarded in honor of Ken Graboys '81, to the graduating senior who has demonstrated extraordinary giving of self in service to others in the greater community.
AJ Maio

MARY ELIZABETH HUNT AWARD – Given to our most outstanding Middle School citizen, in honor of Betty Hunt, our school receptionist for many years, who radiated warmth and sunshine.
Kylee Hicks
Ally Murray

MIDDLE SCHOOL AWARD FOR OUTSTANDING EFFORT AND ACHIEVEMENT IN MATHEMATICS
Calei Harris
Kolby Vocke

MIDDLE SCHOOL AWARD FOR OUTSTANDING EFFORT AND ACHIEVEMENT IN SCIENCE
Calei Harris
Walter Zogott

MIDDLE SCHOOL AWARD FOR OUTSTANDING EFFORT AND ACHIEVEMENT IN SPANISH
Calei Harris

MIDDLE SCHOOL AWARD FOR OUTSTANDING EFFORT AND ACHIEVEMENT IN VISUAL ART
Calei Harris
Clemente Carranza
Adam Mamdani

MIDDLE SCHOOL AWARD FOR OUTSTANDING EFFORT AND ACHIEVEMENT IN VOCAL MUSIC
Calei Harris

NANCY M. HANLEY AWARD – Given by friends and family in honor of Nancy Hanley, librarian, ninth grade lead advisor, parent of Ted '85 and Mike '86 and wife of Jim '58. This award is given to that ninth grade student whose spirit, citizenship and academic commitment lift those around him/her in the way that Mrs. Hanley did for those around her.
Quincy Griffin

PCD ALUMNI AWARD – Given to a member of the 10th grade for high scholarship combined with consistent and constructive leadership.
Juli Dick

PELL MEDAL AWARD – For excellence in United States History.
Henry Schaefer

PERCIVAL C. NORRIS MEMORIAL AWARD – Given to that member of the graduating class who has, over the years, shown outstanding loyalty and constructive leadership in the tradition of Mr. Norris.
Peder Schaefer

RENSSELAER MEDAL – Given by Rensselaer Polytechnic Institute to a member of the junior class for achievement in mathematics and science.
Henry Schaefer

RICHARD S. STANZLER MEMORIAL PRIZE – Given in memory of Richard S. Stanzler, of the Class of 1954, by his family and friends "to that student in the Upper School who has excelled in the humanities in the current academic year."
Ben Shamgochian

ROBERT ARTHUR LAVAN MEMORIAL ATHLETIC AWARD – Presented to an outstanding senior male athlete for recognition of participation, good sportsmanship and leadership in athletics.
Vincent Grande

SANDSTROEM BOOK AWARD – For excellence in English, to the outstanding senior English student.
Jeremy Lutz

SUZANNE BAILEY ATHLETIC AWARD – Presented to an outstanding senior female athlete for recognition of participation, good sportsmanship and leadership in athletics.
Maggie Rock

UNIVERSITY OF RHODE ISLAND ALUMNI ASSOCIATION BOOK AWARD – Given to the junior in our School "whose outstanding personal attributes and service to school and community make this person worthy of honorable recognition."
Saarah Papineau

WILLIAM R. GIUNTA MEMORIAL BOOK AWARD – Given to a member of the graduating class who best exemplifies a spirit of concern and interest in people and the value of community.
Michael Evora

WILLIAMS COLLEGE BOOK AWARD – Given to the most outstanding Middle School student for combined scholastic achievement and extracurricular participation and leadership potential.
Clemente Carranza

YALE ALUMNI CLUB BOOK AWARD – Given to that junior in a rigorous college preparatory program whose academic achievement and contribution to the life of the school is testimony to his/her outstanding personal character and intellectual promise.
Anna Oliveira


You must be logged in to post a comment.
Date Range
-